fdfa
fdfadf

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Domov seniorů Dačice > Aktivizační činnosti > Terapeutické panenky

Terapeutické panenky

Terapeutická panenka.jpgDomov seniorů Dačice v rámci zkvalitňování poskytovaných služeb zavedl mezi své aktivizační činnosti práci s terapeutickými (empatickými) panenkami od švédské firmy. S terapeutickými panenkami pracujeme v našem zařízení s velkým úspěchem již od začátku roku 2015. Panenka nepředstavuje klasickou hračku, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jedná se o speciální terapeutickou pomůcku používanou převážně při práci s uživateli trpícími různými formami demence. Demence je závažné duševní onemocnění, jehož výskyt se v naší populaci stále zvyšuje. Vyznačuje se poruchami paměti, myšlení, orientace a také změnou chování i emocí. Tato nemoc vysoce znehodnocuje celkovou kvalitu života jedince. Naším cílem je prostřednictvím terapeutických panenek tyto neblahé aspekty eliminovat a poskytnout našim uživatelům patřičnou péči a spokojenost.

Uplatnění panenek

Terapeutické panenky nacházejí uplatnění především v reminiscenční terapii, při které se pracuje se vzpomínkami na období, kdy se uživatel cítil potřebný a užitečný (rodičovství, zaměstnání apod.). Vedle panenek využíváme při aktivizační činnosti také terapeutická zvířátka. Jednotlivé terapeutické pomůcky jsou voleny vždy dle individuálních potřeb každého uživatele. V našem Domově nejsou panenky využívány pouze u jedinců, kteří trpí onemocněním demence, ale oblíbili si je i ostatní uživatelé jako svoje blízké společníky, které jim přináší radost a potěšení. Panenky jsou dále uplatňovány v rámci bazální stimulace, smyslové terapie a dalších aktivizačních činností, které naše zařízení nabízí.

Vzhled terapeutické panenky je důmyslně propracován, podobá se skutečnému dítěti. Panenka je vyrobena z měkké textilie, čímž je příjemná na dotek. Je uzpůsobena, aby se mohla pohodlně držet a objímat. Pro zesílení terapeutického účinku lze do panenky vložit i přídavné moduly jako např. tlukoucí srdíčko, nahrávací jednotku se zvuky či různě aromatické sáčky.

Práce s panenkami

Práce s terapeutickými panenkami musí být řádně promyšlená a naplánovaná, má své zásady, které je nutno dodržovat. Uživatelům je dána možnost volby, zda bude panenku využívat, nikdy nesmí být personálem vnucována. Pokud se personál rozhodne panenku někomu z uživatelů nabídnout, je zapotřebí si nejdříve ověřit, zda daný člověk v životě neprožil nějakou těžkou či traumatickou situaci, kterou by mu panenka mohla připomenout. Při terapii je také zapotřebí panenku pojmenovávat stejně jako konkrétní uživatel (např. Jeníček, děťátko, Mařenka, holčička). Zásadně se panenka nesmí odnášet bez vědomí uživatele, aby se zbytečně nevylekal, a nepominul tak smysl celé terapie. Je dobré, aby byla panenka uživateli vždy nablízku, čímž zabráníme případně úzkosti či stesku. Je užitečné používat panenky i při jiných aktivitách, jelikož celkově dobře podněcují a motivují.

Přínos terapeutických panenek a zvířátek:

  • snížení úzkosti, napětí a agresivního chování,
  • odvedení pozornosti od nežádoucí činnosti,
  • navození kladných emocí a spokojenosti,
  • aktivizace při běžných denních činnostech,
  • uspokojení základních lidských potřeb,
  • zlepšení komunikace a celkové spolupráce s uživatelem

Z vlastní praxe víme, že terapeutické panenky jsou velice účinné a mají pozitivní dopad na kvalitu života mnoha našich uživatelů, u kterých jiné terapeutické metody neměly tak silný efekt. Až tedy navštívíte náš Domov a uvidíte, jak některý z našich uživatelů drží v náručí panenku či zvířátko, budete prostřednictvím tohoto článku již informováni, že se jedná o pomůcku určenou k různým terapiím s našimi uživateli, a ne o pouhou hračku.

 

práce s panenkami.jpg práce s panenkami 2.jpg