fdfa
fdfadf

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Domov seniorů Dačice > Aktivizační činnosti > Muzikoterapie

Muzikoterapie

„Hudba a rytmus nacházejí cestu k nejskrytějším místům duše.“

- Platón

 

Muzikoterapie (hudební terapie) je metoda využívající hudbu k preventivním i léčebným účelům. Tato terapie vychází z vědecky prokázané skutečnosti, že hudba pozitivně ovlivňuje různá fyzická i duševní onemocnění. V Domově seniorů Dačice využíváme v rámci aktivizace prvky muzikoterapie, které propojujeme i do ostatních terapií (reminiscenční terapie, bazální stimulace) a činností (výtvarné aktivity).

Muzikoterapie se dle způsobu zapojení uživatele dělí na aktivní a pasivní (receptivní).

Aktivní forma

Aktivní forma muzikoterapie v sobě zahrnuje aktivní zapojení uživatele do připraveného programu anebo samostatné vykonávání dané hudební činnosti. V našem zařízení máme k dispozici různé jednoduché hudební nástroje (tibetské mísy, tamburíny, chrastítka a mnoho dalších), na které uživatelé s oblibou hrají. Pravidelně každý týden pořádáme tzv. Zpívání pro radost, kde s uživateli zpíváme známé lidové písně. Uživatelé se projevují, tvoří, čímž nabývají pocitů úspěšnosti a především radosti. Nehledí se zde na kvalitu hudebních dovedností uživatelů.

Pasivní forma

Při pasivní formě muzikoterapie se uživatel převážně zaměřuje na poslech hudby, na programu se aktivně nepodílí. Tato forma slouží hlavně k relaxačním účelům. Hudbu uživatelé poslouchají z různých nahrávek (oblíbené písně, ale také např. zvuky přírody) nebo prostřednictvím živé hudby. Za tímto účelem náš Domov několikrát ročně zve různé hudební umělce, kteří vystupují se svými hudebními programy.

Význam muzikoterapie:

  • přináší psychické i fyzické uvolnění,
  • zmírňuje úzkost, odbourává stres a zlepšuje náladu,
  • usnadňuje a rozvíjí komunikaci,
  • umožňuje sebevyjádření,
  • zlepšuje paměť a pozornost,
  • uspokojuje potřeby.

Tato aktivizace využívajících prvků muzikoterapie probíhá v našem Domově skupinovou formou, na přání uživatele ji lze uskutečnit i individuálně. Vše se odvíjí od přání a potřeb každého našeho uživatele.

tibetska misa.jpg