fdfa
fdfadf

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Domov seniorů Dačice > Aktivizační činnosti > Reminiscenční terapie

Reminiscenční terapie

„Vzpomínka je jediný ráj, z něhož nás nikdo nemůže vyhnat.“

Lidová moudrost

 

Reminiscenční terapie „terapie vzpomínkou“ je cílená práce se vzpomínkami. Jednou z cest vyvolání vzpomínek jsou sbírky osobních věcí jednotlivých uživatelů. Tzv. vzpomínkový kufřík, který by měl dát našemu uživateli a pečujícím osobám odpovědi na důležité otázky (kým byl, jak žil), se může také stát dobrým prostředkem k navázání komunikace s rodinou. Patří do něj věci, které provázely uživatele životem, jako např. fotografie, alba, novinové články, staré věci, oblíbené hudební nahrávky, vysvědčení, obrázek, výšivka, staré časopisy, rybářský prut apod. Další vzpomínky vyvolává tzv. smyslová stimulace, např. dotek, vůně, nebo návštěva různých míst, které vyvolají vzpomínky na minulost. Reminiscenční terapie pomáhá pracovníkům v sociálních službách lépe chápat individuální potřeby uživatelů, dochází k upevnění vztahu mezi uživatelem a pracovníkem a k plánování služby „šité na míru“ uživatelům našeho Domova. Pracovník tak lépe pochopí chování uživatele a jeho potřeb.

 

Kniha vzpomínek

Knihy pro uchování vzpomínek budou po vyplnění babičkou nebo dědečkem rodinným pokladem. Do naší knihy vzpomínek si uživatel za pomoci rodinných příslušníků, aktivizačních pracovnic nebo klíčového pracovníka může doplnit odpovědi na jednoduché otázky spojené s jeho životem, např. oblíbené jídlo, vůně, koníčky, jména členů rodiny, zaměstnání apod. Rozhovorem s uživatelem tak pracovníci přímé péče lépe pochopí jeho zvyklosti, chování a potřeby.

 

TIP pro rodinné příslušníky a přátele

Před nástupem do našeho zařízení pomozte našemu novému uživateli vytvořit vzpomínkový kufřík, do kterého dejte např. fotografie, oblíbenou dečku, knihu nebo předměty připomínající koníčky uživatele.

 

Stáhněte si z našeho webu také „Knihu vzpomínek“ a pomozte ji uživateli vyplnit. Děkujeme za Vaši ochotu.

 

 

 

Skálová Marie009.jpg

Ludmila Doležalová012.jpg

 

 

 

 

 

 

Zdenek Pokorný 1.jpg

 

 

 

 

 

Klimešová Marie - cca 16 let.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Anežka 2.jpg

 

 

 

 

Píša Jan001.jpg